horoskop2

Astrologia

Horoskop – Los zapisany w gwiazdach

Horoskop wzbudza wiele kontrowersji. Jedni traktują go jak wyrocznię, inni wręcz przeciwnie – podważają jego wiarygodność. Jeszcze inna grupa ludzi bierze horoskop jako wskazówkę, co moim zdaniem jest najbardziej rozsądnym podejściem. Pomimo tych skrajności, większość osób choć raz w życiu natknęła się na prognozę dla swojego znaku zodiaku. Samych rodzajów horoskopów i sposobów rozumienia tego terminu jest wiele. Postaram się więc rozprawić z tym tematem, by rozwiać większość wątpliwości.

Czym jest horoskop?

Słowo horoskop brzmi dość enigmatycznie, pomimo że każdy mniej więcej wie, co ono oznacza. Dla większości z nas kojarzy się z prognozami dla poszczególnych znaków zodiaku, które możemy napotkać na różnego rodzaju serwisach internetowych, w drukowanych magazynach czy w telewizji. Takie horoskopy tworzone są nawet na specjalne okazje i wydarzenia, takie jak choćby Walentynki, Andrzejki czy różnego rodzaju eventy i imprezy. To jedna z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych wróżb, które obecnie możemy znaleźć praktycznie wszędzie.

Takie rozumienie horoskopu nie jest błędne, choć nie wyczerpuje definicji tego słowa. Ten rodzaj przepowiedni astrologicznej możemy nazwać usługą komercyjną, która dociera do jak największej grupy osób. Jest też najbardziej przystępna, bowiem zwykle są to darmowe prognozy, które może przeczytać każdy, bez ponoszenia żadnych kosztów.

Co oznacza słowo „horoskop”?

Wyrażenie „horoskop” jest połączeniem dwóch słów wywodzących się z greki. Są to „hora”, oznaczające godzinę oraz „skopein”, co oznacza podglądanie. I już te dwa wyrazy wiele mówią na temat tego, czym jest horoskop. Podglądanie godziny? Prawie… Horoskop jest podglądaniem tego, jak układają się planety w Układzie Słonecznym, w określonym czasie. Czasami nawet w bardzo dokładnym czasie, ustalanym co do minut – dlatego też przy tworzeniu indywidualnego horoskopu, astrolog poprosi Cię o podanie nie tylko swojej daty urodzenia, ale również dokładnej godziny wraz z minutami, w których przyszedłeś na świat.

Znaki zodiaku w horoskopie

Wracając jednak do najbardziej znanej formy horoskopu, należy wspomnieć, że wyróżniamy w nim dwanaście gwiazdozbiorów. Inaczej mówiąc, jest to dwanaście znaków zodiaku, które są przypisane do konkretnych dat w przeciągu całego roku. Znając swoją datę urodzenia, bez trudu możemy odszukać przypisany nam znak zodiaku. W tradycyjnym horoskopie wyróżniamy takie znaki, jak:

 • Wodnik (od 21 stycznia do 18 lutego)
 • Ryby (od 19 lutego do 20 marca)
 • Baran (od 21 marca do 20 kwietnia)
 • Byk (od 21 kwietnia do 21 maja)
 • Bliźnięta (od 22 maja do 22 czerwca)
 • Rak (od 23 czerwca do 22 lipca)
 • Lew (od 23 lipca do 23 sierpnia)
 • Panna (od 24 sierpnia do 23 września)
 • Waga (od 24 września do 22 października)
 • Skorpion (od 23 października do 22 listopada)
 • Strzelec (od 23 listopada do 21 grudnia)
 • Koziorożec (od 22 grudnia do 20 stycznia)

Na pytanie „co to Horoskop?” możemy więc zwięźle odpowiedzieć, że jest to prognoza, opierająca się na obserwowaniu ruchów ciał niebieskich. Na tej podstawie astrolog obserwuje wpływy energetyczne, jakie w danym czasie oddziałują na dany znak zodiaku lub na konkretną osobę. Posiadając wiedzę astrologiczną, ekspert potrafi z danych wpływów, wyczytać konkretne informacje, takie jak wydarzenia, które będą miały miejsce w sprawdzanym okresie.

Jakie są rodzaje horoskopów?

We wcześniejszej części artykułu podzieliliśmy już horoskopy na dwie grupy. To horoskop indywidualny (zwany też horoskopem urodzeniowym) oraz horoskop ogólny, który jest przygotowywany dla poszczególnych znaków zodiaku. W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z precyzyjną analizą, dotyczącą jednej, konkretnej osoby.

Horoskop urodzeniowy

Horoskop urodzeniowy mówi o indywidualnych predyspozycjach danego człowieka. Wskazuje cechy charakteru, mocne i słabe strony osobowości, życiowe wartości, rady, ostrzeżenia, jak i najważniejsze sytuacje, które przed daną osobą postawi w życiu los. To prognoza, która bazuje na kosmogramie urodzeniowym i traktuje przede wszystkim o kluczowych informacjach dotyczących charakteru i wydarzeń. Dzięki astrologii można jednak wykonać horoskop na konkretny czas, na przykład na dany miesiąc czy rok, w której uzyskamy bardziej sprecyzowane informacje o tym, co nas czeka w tym okresie.

Horoskop ogólny, czyli ten opracowywany dla konkretnych znaków zodiaku, zwykle przygotowywany jest na konkretne okresy czasu. Możemy wyróżnić horoskop roczny, horoskop miesięczny, horoskop tygodniowy lub nawet horoskop dzienny. Są to prognozy dotyczące tego, jakie sytuacje mogą zadziać się w danym okresie u osób przypisanych do konkretnego znaku. Horoskopy te możemy podzielić również na sfery życia, tworząc horoskop biznesowy, horoskop finansowy, horoskop miłosny czy horoskop partnerski.

Horoskop partnerski

Warto na dłużej zatrzymać się, przy horoskopie partnerskim. Taką prognozę możemy stworzyć ogólnie, by sprawdzić jak będzie układało się w relacji u danego znaku zodiaku w określonym czasie. Jednak horoskop partnerski mówi również o tym, jakie wpływy oddziałują pomiędzy konkretnymi znakami zodiaku. Co dany duet dzieli, co go łączy, jakie mogą wystąpić problemy w danych relacjach. Na tej podstawie możemy sprawdzić czy dane znaki zodiaku do siebie pasują i mogą zbudować harmonijną relację partnerską, czy też związek taki będzie burzliwy i trudny w rozwoju.

Przy tym należy pamiętać, że są to wpływy ogólne i nie powinniśmy rezygnować z relacji, tylko dlatego, że dane znaki według horoskopu nie będą ze sobą rezonowały. Bardziej precyzyjne informacje uzyskać możemy z horoskopu partnerskiego przygotowanego indywidualnie pod dwójkę partnerów, analizując ich osobiste kosmogramy. Choć i to nie jest wyrocznia. Prawdą jest, że w miłości wszystko da się wypracować, o ile jedna i druga strona tego naprawdę chcą.

Przykłady innych rodzajów horoskopów

Istnieją także horoskopy, bazujące na technikach astrologicznych, w których występują zupełnie inne znaki, niż te, które powszechnie znamy. Najbardziej popularnymi przykładami takich horoskopów są:

 • Horoskop Chiński – chyba najbardziej znany, zaraz po tradycyjnym horoskopie. W tym przypadku wyznacznikiem znaków są roczniki, a same znaki określone są konkretnymi zwierzętami;
 • Horoskop Indiański – ten horoskop znaki określa również poprzez nazwy zwierząt. Są one przypisane do takich samych dat, jak w przypadku horoskopu tradycyjnego;
 • Horoskop Egipski – w tym przypadku znaki określane są jako egipskie bóstwa;
 • Horoskop Celtycki – opiera się na podobieństwach w cechach charakteru ludzi, do charakteru drzew. Znaki w tym horoskopie są określone właśnie nazwami drzew;
 • Horoskop Kwiatowy – w horoskopie tym, tak jak w tradycyjnym, mamy dwanaście znaków, które są określone nazwami kwiatów;
 • Horoskop Majów – tutaj znaki określane są jako nazwy poszczególnych kamieni szlachetnych.

Takie horoskopy różnią się między sobą pod wieloma względami. Przede wszystkim samym określaniem dat, które przypisane są do danych znaków. I choć najbardziej użyteczną wiedzę czy też bieżące informacje otrzymamy głównie z horoskopu tradycyjnego, to choćby z czystej ciekawości i poszerzenia swojej wiedzy warto sprawdzić, jakie drzewo jest do nas przypisane według horoskopu celtyckiego, czy też jakie bóstwo się nami opiekuje w horoskopie egipskim.

Ewolucja – Horoskop nieastrologiczny

Ewolucja horoskopu – trochę z przymrużeniem oka. Choć horoskopy nieastrologiczne można nazwać swego rodzaju ewolucją. Są to prognozy w formie horoskopów na konkretny okres, choć nie opierają się na analizach astrologicznych. To wróżby, które opracowywane są dla konkretnych znaków zodiaku w oparciu o inne metody dywinacyjne. Tworzone są na przykład przy użyciu kart Tarota, Run, kart Wyroczni, kart Anielskich czy w oparciu o analizę numerologiczną.

Obecnie najpopularniejszym horoskopem nieastrologicznym jest ten wykonywany przy użyciu kart Tarota. Ma to swoją ogromną zaletę, w postaci konkretności przekazów. Tarot jest narzędziem, który potrafi wskazać bardzo trafnie szczegółowe informacje z życia codziennego. To istotna zaleta, w momencie, w którym chcemy sprawdzić, jakie wydarzenia mogą zaistnieć w danym czasie. W tym przypadku nie analizuje się już ruchów ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Horoskopy oparte o Tarota wykonuje się tworząc rozkłady kart na każdy z dwunastu znaków zodiaku.

Innym popularnym horoskopem nieastrologicznym, jest horoskop numerologiczny. W tym przypadku możemy mówić już o rewolucji. Znikają tu bowiem tradycyjne znaki zodiaku, a zastępowane są poprzez wibracje numerologiczne. Tak, więc by móc sprawdzić swój horoskop numerologiczny, musimy najpierw obliczyć cyfrę naszej drogi życia. Pod tą enigmatyczną nazwą, kryją się zsumowane liczby z naszej daty urodzenia, doprowadzone do jednej cyfry.

Czy horoskop mówi prawdę?

Korzyści płynących ze sprawdzania horoskopu jest wiele. Należy jednak pamiętać, że czytając horoskop dla swojego znaku zodiaku, nie znajdziemy w nim konkretnych wyroczni. To prognoza dotycząca bardzo dużej grupy osób. Na całym świecie osób spod Twojego znaku zodiaku jest nieskończenie wiele. Nie zawsze więc dany horoskop będzie w pełni z Tobą rezonował. Nie będzie on opisywał dokładnie tylko Twojej sytuacji. Z tego powodu informacji zawartych w horoskopie nie można traktować zbyt dosłownie.

Jeśli w prognozie dla swojego znaku zodiaku przeczytasz, że w tym miesiącu spotkasz miłość swojego życia, a sam obecnie jesteś w szczęśliwej relacji partnerskiej, nie musi to wcale oznaczać, że Twój obecny związek się rozpadnie, a Ty wpadniesz w wir nowego uczucia. Znaczy to ni mniej ni więcej, że osoby spod Twojego znaku będą miały w tym czasie znacznie większe możliwości na to, by poznać kogoś, kto zawróci im w głowie i z kim uda się stworzyć szczęśliwą relację.

Inaczej sprawy mają się w przypadku horoskopów indywidualnych. Tych, które nie są tworzone dla znaku zodiaku, a takie które sporządza się pod jedną, konkretną osobę. W tym przypadku informacje te będą dotyczyły stricte tej osoby. Prawdziwy horoskop oparty na astrologii lub też na innej metodzie, będzie zdecydowanie bardziej szczegółowy i precyzyjny. Tak więc i wiadomości w nim zawarte będą miały wyższą sprawdzalność.

Nie znaczy to jednak, że ogólny horoskop przygotowywany dla wszystkich znaków zodiaku kłamie. Jeśli jest wykonywany przez osobę, która faktycznie posiada wiedzę i umiejętności z zakresu astrologii czy innych metod przepowiadania przyszłości, to również można uznać go za prawdziwy horoskop, który odkryje przed nami wartościowe informacje. W takiej wróżbie przede wszystkim powinniśmy skupić się na ostrzeżeniach i radach, które są w takich prognozach zawarte. Na pewno pomogą one w uniknięciu sytuacji problemowych i w swobodniejszej realizacji zamierzeń.

Dekor
Jeśli masz jakieś pytania, bądź jesteś zainteresowany/a horoskopem przygotowanym indywidualnie dla Ciebie, skontaktuj się ze mną.

Udostępnij

Wróżby

Social media

Kontakt do mnie

Telefon

85 674 64 99