żółw światowy dzień

Zwierzęta Mocy

Światowy Dzień Żółwia – jaką magię kryje to zwierzę?

Światowy Dzień Żółwia obchodzony jest 23 maja każdego roku. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na ochronę żółwi i ich siedlisk. Jest to również okazja do promowania świadomości na temat zagrożeń, na które żółwie są obecnie narażone. Niewielu z nas Wie, że żółw posiada szczególną symbolikę magiczną. Symbole te wywodzą się z mitologii chińskiej. W tym artykule dowiesz się jak obchodzony jest Światowy Dzień Żółwia, ale również poznasz moc tego zwierzęcia w wymiarze ezoterycznym.

Historia powstania Światowego Dnia Żółwia

Światowy Dzień Żółwia (World Turtle Day) został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Susan Tellem i Marshall Thompson – założycielek organizacji American Tortoise Rescue. Organizacja ATR zajmuje się ratowaniem, adopcją i ochroną wszystkich gatunków żółwi lądowych oraz dbaniem o bezpieczeństwo ich środowiska. Pomysł na obchodzenie tego dnia powstał z potrzeby podkreślenia zagrożeń, na które są narażone żółwie na całym świecie. Organizatorki chciały przybliżyć społeczeństwu jak fascynująca jest natura tych zwierząt oraz uświadomić w jaki sposób można ochronić ich populację.

Światowy Dzień Żółwia obchodzi się co roku 23 maja. Data ta nie jest przypadkowa. To właśnie w tym okresie żółwie wybudzają się z zimowego snu i rozpoczynają swoją aktywność. Dzień ten stał się wspaniałą okazją dla organizacji, naukowców ale również wszystkich miłośników tych stworzeń do dzielenia się informacjami, prowadzenia działań edukacyjnych oraz tworzenia kampanii ochronnych.

Co roku święto to zyskuje na popularności. Coraz większa ilość osób na całym świecie uczestniczy w organizowanych z tej okazji spotkaniach, prezentacjach czy konkursach, które mają na celu podniesienie świadomości na temat potrzeby chronienia żółwi oraz ich wyjątkowej roli w ekosystemach. Podczas tego dnia organizacje zwracają również uwagę na problem nielegalnego handlu tymi zwierzętami.

Żółw i jego magiczna symbolika

Żółwie mają swoje miejsce w różnych kulturach i wierzeniach. Posiadają głęboką symbolikę magiczną. Przede wszystkim stworzenia te łączymy z długowiecznością i mądrością. To zwierzęta uważane za spokojne, cierpliwe oraz posiadające głęboką wiedzę i doświadczenie życiowe, które zdobywają poprzez powolne i swobodne przemierzanie świata. Odczuwają czas w zupełnie innym rytmie, poznając i smakując życie bez pośpiechu.

W wielu naukach ezoterycznych żółw utożsamiany jest z duchową transformacją i reinkarnacją. Jego powolne tempo życia i długowieczność łączone są z procesami swobodnej i głębokiej przemiany. Symbolizuje cykl życia, śmierci i odrodzenia. Te fascynujące stworzenia inspirują do cierpliwej i wytrwałej pracy nad rozwojem duchowym.

Symbolika żółwia w ezoteryce uznawana jest również jako element ochronny, głównie za sprawą jego solidnego pancerza. Skorupa żółwia chroni go przed poważnymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami natury, a czasami także przed negatywnymi działaniami człowieka. Z tego względu symbol żółwiowego pancerza używany jest często przy tworzeniu talizmanów ochronnych. Pełni on rolę tarczy, która odbija wszystkie negatywne energie oraz chroni przed niekorzystnym działaniem ludzi i innych istot. Figurkę żółwia lub jego pancerza można wykonać z drewna, metalu, kamienia lub kryształu i nosić go jako wisiorek, przyciągający ochronę, bezpieczeństwo i stabilizację.

Znaki przekazywane przez żółwie w snach

Znaczenie żółwia w senniku związane jest przede wszystkim ze stabilizacją życiową. Pojawienie się żółwia we śnie może wskazywać na Twoje przywiązanie do solidnych, trwałych fundamentów w życiu lub o podświadomej potrzebie zapewnienia ich sobie. Oznaczać to może, że brakuje Ci poczucia bezpieczeństwa. Sen o żółwiu odpowiada za podświadome lęki dotyczące zmian życiowych pojawiających się nagle.

Żółwie znane są z ostrożności i powolności. Sen z żółwiem zachęca Cię do wyznaczania sobie dalekosiężnych planów. Przedsięwzięcia, które mają długi czas realizacji będą teraz z Tobą lepiej rezonowały. Da Ci to okazję do sprawdzenia swojej wytrwałości i cierpliwości. Może to również oznaczać, że w Twoim życiu dzieje się teraz zbyt dużo sytuacji, których nie jesteś w stanie kontrolować. Działasz zbyt impulsywnie i podchodzisz do spraw zbyt emocjonalnie. Powinieneś się na chwilę zatrzymać, wyciszyć i dokładniej zaplanować swoje dalsze działania.

Gdy śni Ci się żółw chowający się do swojego pancerza, oznacza to, że w najbliższym czasie mogą czekać Cię pewne zagrożenia. Taki sen jest ostrzeżeniem – daje Ci czas na to, byś zabezpieczył siebie, swoje serce i swój dobytek. Bądź ostrożny i zachowaj ograniczone zaufanie. Z kolei sen o żółwiu, który wyłania się ze swojej skorupy, zachęca Cię, byś bardziej otworzył się na ludzi wokół Ciebie. To zapowiedź Twojego rozkwitu. Możesz w najbliższym czasie odkryć w sobie nowe zdolności. Pojawi się szansa na rozwój, z której należy skorzystać.

Żółw w mitologii chińskiej

W mitologii chińskiej występuje Czarny Żółw, nazywany często „Xuanwu” lub „Czarny Żółw Wodny”. Jest ważnym mitycznym stworzeniem i ma bogate znaczenie. Przedstawiany jako ogromny żółw o czarnym pancerzu, z wężowym ciałem, pawimi skrzydłami i głową smoka. Smocze ma również pazury i ogon.

Czarny żółw w mitologii chińskiej powiązany jest z żywiołem wody, północną częścią ziemi i zimą. Bóstwo uważane było za strażnika wód. Według wierzeń panowało również nad mroźną porą roku, kontrolując ekstremalne warunki. Xuanwu uznawany był także za bóstwo mądrości i długowieczności. Jako starzec mędrców reprezentował głęboką mądrość, rozsądek oraz zdolności do przewidywania przyszłości. W mitologii chińskiej Xuanwu powiązany był z praktykami taoistycznymi oraz alchemią.

Mimo, że Czarny Żółw przybierał postać wyglądającą złowrogo, uważany był za bóstwo, które roztacza ochronę i opiekę. Wierzono, że odpędza on złe duchy. zapewnia bezpieczeństwo i przyciąga pozytywne moce. Zwracano się do niego z prośbami o pomoc w rozwiązaniu trudnych sytuacji.

Udostępnij

Wróżby

Social media

Kontakt do mnie

Telefon

85 674 64 99