Znak zodiaku Byk

Astrologia

Znak zodiaku Byk – Konsekwentny i lojalny racjonalista

Byk to znak zodiaku, który zawsze lubi mieć wszystko dokładnie zaplanowane. Osoby urodzone pod tym znakiem są bardzo rozsądne i podejmują zwykle bardzo trafne decyzje. Głównie ze względu na fakt, że decyzje te są wcześniej bardzo dobrze przemyślane. Są też pracowite i cierpliwe, ale bywają także bardzo uparte. Gdy kochają, są zawsze wierne i oddane swojej drugiej połowie. Jakie jeszcze cechy posiadają zodiakalne Byki?

Ciekawostki o znaku zodiaku Byk

Data: od 21 kwietnia do 21 maja
Nazwa łacińska: Taurus
Horoskop Indiański: Bóbr
Żywioł: Ziemia
Planeta: Wenus
Zalety: pracowity, wytrwały, konsekwentny, cierpliwy, rozsądny, uczciwy, wierny, hojny
Wady: uparty, materialistyczny, drobiazgowy, stagnacyjny
Zawody: budowlaniec, ogrodnik, rolnik, bankowiec, analityk
Kolory: zielony, różowy
Zapachy: zmysłowe, intensywne, bez, werbena, konwalia
Rośliny: mięta, śliwa
Kamienie: szmaragd, perła, topaz
Najlepsze dopasowanie: Byk, Panna
Najgorsze dopasowanie: Strzelec, Bliźnięta

Znak zodiaku Byk – Charakterystyka ogólna

Znak zodiaku Byk

Zodiakalne Byki stawiają przede wszystkim na dokładne planowanie. Lubią mieć wszystko pod kontrolą, dlatego przed podjęciem ważnych działań, zawsze najpierw się do tego dobrze przygotowują. Wyznaczają start, przebieg i rezultat, jaki chcą osiągnąć. Denerwują się, kiedy mają miejsce sytuacje nagłe, nieprzewidziane, które mogą zmienić ciąg zaplanowanych zdarzeń. A katastrofą jest sytuacja, w której cały plan zostaje zburzony. W takich sytuacjach Byki mogą całkowicie zrezygnować z całego przedsięwzięcia. Choć bywają to sytuacje bardzo sporadyczne, bowiem w większości przypadków Byki są bardzo wytrwałe, konsekwentne i przede wszystkim cierpliwie, co pozwala im dotrzeć do wyznaczonego celu.

Osoby urodzone pod znakiem Byka bardzo rzadko popełniają błędy. Zwykle dlatego, że każdy ich krok jest dokładnie przemyślany. To ludzie, którzy nie lubią improwizować lub podejmować działań pod wpływem impulsu. Chłodna kalkulacja i wnikliwe przeanalizowanie danej sytuacji daje Bykom możliwość sprawnego, efektywnego i rzetelnego podejścia do wykonywanych obowiązków. Rzetelność i sumienność są nieodłącznymi cechami osób spod tego znaku. Nie wyobrażają sobie zrobić czegoś „po łebkach”. Jeśli wiedzą, że nie mają odpowiedniej ilości czasu czy wystarczających zasobów do tego, by porządnie wykonać konkretne zadanie, nie podejmą się go.

Zodiakalne Byki są bardzo przywiązane do tradycji i utartych schematów. Często bywają bardzo konserwatywne w swoich poglądach. Nie lubią innowacji i wprowadzania zmian. Cenią sobie stabilizację, przewidywalność i równowagę. Potrafią być też bardzo uparte, przez co bardzo trudno nakłonić ich do zmiany swojego zdania bądź do spróbowania odejścia od tradycyjnego sposobu działania. Twierdzą, że jeśli coś działa poprawnie, to nie ma potrzeby tego zmieniać. Do życia podchodzą bardzo rozsądnie. Nie szaleją i nie podejmują decyzji pod wpływem impulsu.

Choć na ogół osoby spod znaku zodiaku Byka są bardzo obowiązkowe i pracowite, to nie potrafią odmówić sobie przyjemności. Uwielbiają nagradzać się za swoje osiągnięcia. Kochają przebywać w pięknych, luksusowych miejscach czy kupować drogie przedmioty z najwyższych półek. Uwielbiają także przyjemności cielesne, dlatego chętnie wybiorą się do dobrej restauracji czy na relaksacyjny masaż. Zodiakalne Byki zwykle są oszczędne i dobra materialne są dla nich bardzo istotne, bowiem chcą zapewnić sobie i swojej rodzinie życie na wysokim poziomie. Gdy jednak chcą sobie sprawić radość, nie patrzą wtedy na koszta. Komfort i wygoda są dla nich bezcenne.

Miłość u zodiakalnego Byka

W miłości zodiakalne Byki są przede wszystkim bardzo wierne. Nie tolerują zdrady i nie potrafią zrozumieć, jak można zrobić coś takiego ukochanej osobie. Sam nie zdradzi, ale też nie będzie potrafił wybaczyć zdrady. Byk jest bardzo uczuciowy i stały w swoich uczuciach. Szuka miłości pięknej, głębokiej i trwałej. Jeśli się naprawdę zakocha, jest skłonny do wielu poświęceń, po to by relacja mogła przetrwać. Zawsze podejmie działania, by naprawić to, co jest jeszcze do naprawienia.

W relacjach uczuciowych zodiakalny Byk bywa nieśmiały. Zwłaszcza na początku znajomości. Niezbyt chętnie sam podejmuje inicjatywy. Zdarza mu się być cichym wielbicielem, który nigdy nie podejmie tego pierwszego, odważnego kroku. Zwykle czeka na to, aż ktoś wykona względem niego działania. Jeśli jednak osoba, która zainteresuje Byka wykona względem niego inicjatywę, ten potrafi ją podjąć i rozwinąć. W pełni rozwinie skrzydła i podejmie odważne działania dopiero wtedy, kiedy poczuje z kimś głębszą, emocjonalną więź.

Więź emocjonalna jest dla zodiakalnych Byków w relacjach partnerskich bardzo ważna. To osoby, które są bardzo zmysłowe, dlatego nie wyobrażają sobie budować bliższej relacji z kimś, z kim nie czują uczuciowego połączenia. Ma to przełożenie również na seks. Zodiakalny Byk nie będzie zainteresowany uprawianiem seksu z przypadkową osobą, z którą nie ma zbudowanej bliższej, emocjonalnej więzi. I choć seks jest dla Byka bardzo ważną, nieodłączną częścią życia, to pełną przyjemność ze stosunku będzie miał tylko z osobą, którą naprawdę kocha.

Znak zodiaku Byk – Horoskop Partnerski

Jedną z najbardziej udanych par z zodiakalnym Bykiem może stworzyć zodiakalna Panna. Takie osoby mają ze sobą bardzo wiele wspólnego i bardzo łatwo będzie im dojść do porozumienia. Mają podobne usposobienie, bowiem nie lubią działać pod wpływem impulsu, a wszystkie działania i decyzje chcą najpierw bardzo dokładnie przemyśleć. Dlatego razem mogą stworzyć spokojny, stabilny związek, oparty o wzajemne zrozumienie, partnerstwo i podążanie w tym samym kierunku

Równie zgrany duet uczuciowy zodiakalny Byk może stworzyć z drugim Bykiem. Choć w tym przypadku problem pojawia się na samym początku, czyli z nawiązaniem kontaktu. Byki są bardzo nieśmiałe w nawiązywaniu nowych kontaktów uczuciowych, dlatego któraś ze stron musiałaby wykazać się nie lada odwagą i przełamać się, by podjąć inicjatywę.

Zodiakalnemu Bykowi ciężko będzie stworzyć poważną i stałą relację uczuciową z zodiakalnym Strzelcem. Pierwszy to tradycjonalista, ceniący sobie zasady i stabilizację, drugi zaś to poszukiwacz nowych doświadczeń i przygód, przez co nie będą mogli na dłuższą metę znaleźć wspólnego języka i celu, do którego będą konsekwentnie dążyć. Trudne relacje partnerskie będą występowały także pomiędzy Bykiem, a Bliźniętami. W tych relacjach może dochodzić do częstych kłótni, w której żadna ze stron nie będzie gotowa ani na kompromis ani na to, by wyciągnąć jako pierwsza rękę na zgodę.

Seks z zodiakalnym Bykiem

Zodiakalny Byk uwielbia seks. Jest to jedna z potrzeb, którą stawia na wysokim miejscu. Nie przepada jednak za przypadkowym seksem bez emocji. Dlatego jeśli już zdecyduje się z kimś na zbliżenie, będzie to dla niego osoba ważna, do której żywi prawdziwe uczucia. Zbliżenie to będzie bardzo zmysłowe i namiętne. Tak naprawdę tylko z osobą, z którą Byk posiada głębszą więź emocjonalną, będzie potrafił czerpać prawdziwą radość i spełnienie z seksu.

Byk dąży do zadowolenia siebie i swojego partnera bez pośpiechu, rozkoszując się każdym dotykiem. Nie traktuje seksu tylko jako próżnej czynności do rozładowania swojego napięcia. Seks dla Byka to prawdziwa uczta, którą najchętniej rozkoszowałby się powoli i długo. Niewątpliwie ważna jest dla niego dłuższa i pasjonująca gra wstępna. Jest to też bardzo wytrzymały kochanek, dlatego potrzeba czasu i umiejętności, by doprowadzić go do szczytu rozkoszy.

Zodiakalny Byk w rodzinie

Osoby urodzone pod znakiem Byka są bardzo rodzinne. Można powiedzieć, że rodzina jest dla nich swoistym scementowaniem życiowego celu. Byki dążą do stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa w swoim życiu, a właśnie to zapewnia im posiadanie rodziny, o którą mogą dbać w sposób emocjonalny i materialny.

Dla Byka zawsze najważniejsza będzie jego druga połowa oraz dzieci. To przede wszystkim z myślą o swoich najbliższych i o zapewnieniu im godnej przyszłości, Byki podejmują starania w sferze zawodowej i dążą do zgromadzenia jak największych zasobów finansowych. Jednak zaznaczyć trzeba, że Byk wcale nie ucieka do pracy od swojej rodziny. Wręcz przeciwnie, duchowa więź z najbliższymi jest dla niego tak samo ważna, jak to by zapewnić im bezpieczeństwo materialne.

Jako, że zodiakalne Byki mają konserwatywne poglądy, to bardzo dbają, by w ich rodzinach były przestrzegane zasady i pielęgnowane rodzinne tradycje. To tradycjonalistyczne podejście i upartość może być często powodem buntów i kłótni pomiędzy Bykiem, a jego drugą połową lub pociechą. I choć Byk zawsze będzie darzył ogromną miłością swoich najbliższych, to nie ulegnie w trzymaniu dyscypliny.

Praca w horoskopie Byka

Zodiakalny Byk to przede wszystkim uczciwy, sumienny i rzetelny pracownik. Zawsze stara się wykonać powierzone mu zadanie jak najlepiej tylko potrafi. Jest dokładny i precyzyjny. Za to może pracować nieco wolniej. Nie sprawdza się w projektach, w których wywierana jest presja czasu. Zdecydowanie woli pracować powoli, spokojnie, ale za to jego praca gwarantuje doskonały efekt.

Osoby spod znaku zodiaku Byka są bardzo dobrze zorganizowane. Zawsze mają ułożony plan działania. Nie potrafią pracować w chaosie i bałaganie. Za to bardzo dobrze radzą sobie z układaniem i porządkowaniem, dlatego dobrze sprawdzą się w przejmowaniu obowiązków po kimś, kto narobił bałaganu lub błędów. Byki będą potrafiły na spokojnie do tego przysiąść, posprawdzać, przeanalizować i poukładać wszystko tak, by móc wyprowadzić to na prostą. Odpowiednie warunki do pracy są dla nich niezbędne. Zwłaszcza, że zodiakalny Byk to perfekcjonista. Nie pozwala sobie na popełnianie błędów. Zawsze wszystko sprawdza dokładnie kilka razy.

Zodiakalne Byki są też bardzo pracowite. Nie uciekają od obowiązków zawodowych. Wręcz przeciwnie, posiadanie pracy jest dla nich jednym z priorytetów życiowych, bowiem też wpływa to na ich poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w życiu. Gorzej, gdy Byk nie ma pracy. Wtedy będzie niepewny i sfrustrowany, ale także zmęczony tym, że nie ma swojego zajęcia, które przynosi mu widoczne rezultaty i korzyści materialne.

Znak zodiaku Byk – Finanse

Zodiakalny Byk jest materialistą. Pieniądze i dobra materialne są jedną z najważniejszych kwestii w jego życiu. Wszelkie przedsięwzięcia zawodowe czy biznesowe są ukierunkowane przede wszystkim na zysk. Byk uwielbia mieć dużo zer na swoim koncie bankowym. Kocha życie na wysokim poziomie. Pieniądze dają mu nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także pozwalają mu na spełnianie jego zachcianek i przyjemności. Lubi odwiedzać piękne i luksusowe miejsca czy robić zakupy w drogich, markowych sklepach.

Niemniej jednak nie można uznać Byka za gbura zapatrzonego tylko na czerpanie korzyści dla siebie. W dużej mierze ta chęć dorobienia się wielkiej fortuny u zodiakalnych Byków podyktowana jest troską o swoich najbliższych. Stara się on zapewnić dobre życie na wysokim poziomie nie tylko dla siebie, ale także dla swojej drugiej połowy i dzieci. Osoby urodzone pod znakiem Byka są hojne, dlatego często zdarza im się pomagać finansowo również dalszym członkom rodziny lub przyjaciołom.

Zodiakalny Byk doskonale panuje nad swoim budżetem. I choć zdarza mu się zaszaleć, wydając pieniądze na drogie rzeczy czy usługi, to nigdy nie robi tego bez wcześniejszego przemyślenia i sprawdzenia, czy na pewno na taki wydatek może sobie w danym momencie pozwolić. Dzięki rozważnemu planowaniu swoich wydatków, Byk nigdy nie będzie narzekał na brak pieniędzy. Zawsze ma pulę oszczędności, która ma mu służyć w razie wybicia czarnej godziny.

Osoby spod znaku Byka są także dobrymi inwestorami. Nie lokują pieniędzy tam gdzie popadnie. Nie da się ich wziąć na „specjalne okazje”. Krzykliwe hasła i zachęty w przypadku zodiakalnego Byka zupełnie nie zadziałają. Nie podejmie ważnej decyzji finansowej pod wpływem emocji. Będzie on dokładnie sprawdzał, czy w danej propozycji nie ma ukrytych haczyków oraz precyzyjnie przeanalizuje wszystkie możliwe ryzyka związane z daną inwestycją. I właśnie dlatego te inwestycje, które podejmie Byk, są niemal gwarantem zysku.

Horoskop Byka a relacje międzyludzkie

Nie jest łatwo nawiązać bliższą, przyjacielską więź z osobami urodzonymi pod znakiem Byka. Są to ludzie zwykle bardzo nieufni i ostrożni. Sami nie są zbyt otwarci na podejmowanie kontaktów z ludźmi, których w ogóle nie znają. Jeśli już, to wejdą kontakt z osobami, które same ich zaczepią. Jednak nie spodziewaj się, że gdy nawiążesz pierwsze kontakty z Bykiem, on od razu szeroko otworzy przed Tobą ramiona. By zbudować z nim trwałą i głęboką przyjaźń, potrzeba wiele czasu. Tak, by Byk mógł dokładnie sprawdzić Twoje motywacje oraz to, jaką masz osobowość.

Zodiakalne Byki dobrze dogadują się z osobami, które mają podobne cechy osobowości, co oni sami. Nie przepadają za ludźmi, którzy są zbyt szaleni, głośni i żyją chwilą. Byk znajdzie porozumienie z osobami, które mają ustalone priorytety w życiu, przestrzegają zasad i są z natury spokojne. Nie znaczy to, że zodiakalny Byk nie lubi rozrywek. Wręcz przeciwnie – uwielbia się bawić i czerpać przyjemności z życia. Dba jednak o równowagę pomiędzy zabawą a obowiązkami.

Gdy Byk już Ci zaufa i dopuści Cię do siebie bliżej, możesz być pewny co do jego lojalności. Choć zostać jego przyjacielem nie jest łatwo, to gdy się to uda, można zawsze liczyć na jego pomoc i oddanie. Byk bardzo dba o dobro swoich przyjaciół i zawsze szczerze interesuje się tym, co się w ich życiu dzieje. Bliskim osobom zapewni wsparcie nie tylko duchowe, ale w razie potrzeby również materialne.

Zdrowie zodiakalnego Byka

Osoby urodzone pod znakiem Byka najczęściej miewają problemy w obrębie szyi i gardła. Obniżona odporność może prowadzić do częstych przeziębień, w których atakowane będzie przede wszystkim gardło. Często mogą chorować na zapalenie gardła lub miewać uporczywy kaszel – zarówno z powodu przeziębień, jak i z powodu palenia papierosów. Zwracać uwagę powinni również na pracę tarczycy, jako że znajdują się ona w obrębie szyi. Byki często mają problemy z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy.

Zodiakalne Byki mogą mieć również problemy związane z kręgosłupem. Zwykle poprzez to, że ciężko pracują i nadwyrężają tę część ciała. Na szczęście lubią także oddawać się w ręce masażystów, co może złagodzić problemy w tym obszarze.

Jako, że osoby urodzone pod znakiem Byka kochają przyjemności cielesne, lubią też dobrze zjeść. Wielką słabość mają do słodkości. I często nie mają w tym umiaru. To przekłada się na problemy z zachowaniem odpowiedniej wagi ciała, ale również na możliwe schorzenia związane z pracą serca.

Co sprawia przyjemność zodiakalnym Bykom?

Zodiakalne Byki kochają przyjemności dla ciała i zmysłów. To też chętnie wybiorą się na weekend w SPA, na różnego rodzaju zabiegi upiększające i relaksacyjne. Uwielbiają masaże, podczas których mogą się w pełni odprężyć.

Jedną z ulubionych przyjemności zodiakalnego Byka jest jedzenie. Uwielbia on kosztowanie wykwintnych dań i bardzo często można go spotkać w drogich, ekskluzywnych restauracjach. Lubi tradycyjną, rodzimą kuchnię, ale jedzenie jest jednym z tych nielicznych przypadków, w którym Byk jest otwarty na innowacje i próbowanie nowych rzeczy, dlatego chętnie próbuje kuchni z różnych zakątków świata. Oczywiście jak przystało na Byka, wszystko w granicach zdrowego rozsądku – nie będzie raczej skory do próbowania robaków czy innych, specyficznych przekąsek.

Przyjemnościami zodiakalnych Byków jest także zarabianie i wydawanie pieniędzy. Byki lubią luksus i przepych, dlatego chętnie wydają pieniądze na drogie i markowe rzeczy, czy też odwiedzają luksusowe, modne miejsca. Lubią się ubrać w ciuchy lub dodatki od znanych projektantów, przez co czują, że podnoszą swój prestiż. Choć poza tym przepychem, bardzo dobrze czują się również w zaciszu własnego mieszkania lub domu, bądź wypoczywając w swoim ogrodzie lub tarasie, ciesząc się spokojem i ciszą.

Byk znak zodiaku – Sławne osoby

Tomasz Kot znak zodiaku Byk

Tomasz Kot – urodził się 21 kwietnia 1977 roku w Legnicy. Polski aktor teatralny i filmowy. Jednym z jego największych sukcesów była rola Zbigniewa Religi w filmie „Bogowie”(2014), za którą w 2014 roku otrzymał nagrodę w plebiscycie Orły. W tym samym roku otrzymał także nagrodę Wiktora w kategorii aktor roku. Inne role, za które został doceniony zagrał w filmach „Skazany na bluesa”(2005) oraz „Zimna Wojna”(2018). Szerszej publiczności znany jest z popularnych seriali, takich jak „Niania”, „Na dobre i na złe” czy „Kryminalni”. W 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Beata Kozidrak zodiakalny Byk

Beata Kozidrak – urodziła się 4 maja 1960 roku w Lublinie. Polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Współzałożycielka zespołu Bajm. Jest członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV. Zdobywczyni wielu muzycznych nagród, między innymi trzech Fryderyków, Złotej Karolinki, Bursztynowego Słowika, Złotego Dzioba czy Grand Prix Midnight Sun Song Festival. W 2006 została uhonorowana własną gwiazdą w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Magazyn Forbes umieścił ją na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu”. W 2013 roku została uznana za najbogatszą polską artystkę. Na podstawie życia i twórczości artystyki w 2019 roku powstał spektakl „Być jak Beata” wyreżyserowany przez Magdę Miklasz. Podczas swojej kariery wylansowała między innymi takie przeboje, jak: „Piechotą do lata”, „Ta sama chwila”, „Józek, nie daruję Ci tej nocy”, „Biała Armia”, „Co mi Panie dasz” czy „Myśli i słowa”.

Mark Zuckerberg Byk

Mark Zuckerberg – urodził się 14 maja 1984 roku w White Plains. Amerykański przedsiębiorca i filantrop. Główny twórca portalu Facebook, jednego z najbardziej znanych serwisów społecznościowych. Dyrektor generalny Meta Platforms. W 2008 roku został uznany za najmłodszego miliardera na świecie. Z kolei w 2011 roku znalazł się na 15 miejscu najbogatszych Amerykanów według magazynu Forbes. Został uznany trzecim człowiekiem w Dolinie Krzemowej, zaraz po Larym Ellisonie i Billu Gatesie.

Cher znak zodiaku Byk

Cher – urodziła się 20 maja 1946 roku w El Centro w stanie Kalifornia. Amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna, aktorka, pisarka, tancerka, projektanka mody, filantropka i prezenterka. Uznawana za Boginię Popu. Popularność zyskała już w 1965 roku, śpiewając w duecie Sonny&Cher, jednak największą sławę zdobyła w latach osiemdziesiątych jako aktorka. Za rolę w filmie „Wpływ Księżyca” otrzymała Oscara oraz Złoty Glob. Po aktorskich sukcesach ponownie powróciła do rozwoju kariery muzycznej, lansując wiele przebojów, między innymi takich, jak: „If I Could Turn Back Time”, „The Shoop Shoop Song”, „Believe” czy „Strong Enough”. Szacunkowo podaje się, że na całym świecie sprzedała ponad 200 milionów płyt. Jako jedyna osoba w historii miała przebój na pierwszym miejscu Bilboard przez sześć dekad. Jest też laureatką nagród Emmy, Grammy czy Złotej Palmy.

Inne sławne osoby spod znaku Byka w Polsce

Piotr Zieliński, Bartosz Gelner, Zofia Zborowska, Alicja Bachleda-Curuś, Adam Bielecki, Łukasz Kubot, O.S.T.R., Anna Mucha, Joanna Krupa, Bartłomiej Kasprzykowski, Magda Mołek, Michał Figurski, Andrzej Duda, Radosław Majdan, Artur Rojek, Dariusz Michalczewski, Piotr Bukartyk, Dariusz Malejonek, Donald Tusk, Izabela Trojanowska, Zygmunt Chajzer, Wojciech Waglewski, Zbigniew Wodecki, Elżbieta Zapendowska, Bogusław Kaczyński, Ewa Wiśniewska, Marta Lipińska, Stanisław Mikulski, Gustaw Holubek.

Inne sławne osoby spod znaku Byka na świecie

Chris Brown, Adele, Robert Pattison, Amber Heard, Ellie Kemper, John Cena, David Beckham, Akon, Dwayne Johnson, Sofia Coppola, Melania Trump, David Gahan, George Clooney, Bono, Tony Blair, Kim Gordon, Stevie Wonder, Dusty Hill, Terry Pratchett, Paul Milgrom, Johan Cruyff, Iggy Pop, Keith Jarrett, Joe Cocker, George Lucas, Michael Palin, Al Pacino, Jack Nicholson, Shirley Maclaine, James Brown, Audrey Hepburn, Elżbieta II, Ella Fitzgerald, Salvador Dali.

Dekor

Zdjęcia wykorzystane w artykule:

Tomasz Kot Sławek, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Beata Kozidrak Michał Pańszczyk, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Mark Zuckerberg Elaine Chan and Priscilla Chan, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons
Cher Ian Smith from London, England, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

 

Udostępnij

Wróżby

Social media

Kontakt do mnie

Telefon

85 674 64 99